Official

“Official” kelimesi İngilizce menşeli bir sözcük olup, kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır. “Officium” kelimesi “fariza” yahut “iş” medlulına gelir. Kelimenin kökeni Roma İmparatorluğu’na kadar uzanır ve “officium” terimi, Roma İmparatorluğu’nda yönetim ve hükümet fiillerinde kullanılırdı.

Meyan Çağ boyunca, “official” kelimesi, hükümet yahut kilise tarafından atanmış bir görevliyi tarif etmek sinein kullanılmaya mebdelandı. Bu görevliler, örneğin mevki daireleri yahut kiliselerde çeşitli fiillerle mesuliyetli olan kişilerdi.

Giderek, “official” kelimesi elan geniş anlamlar kazandı ve resmi yahut salahiyettar bir konumda bulunan herhangi bir kişkazançlı tarif etmek sinein kullanılmaya mebdelandı. Günümüzde, “official” kelimesi çoğunlukla hükümet, spor yahut iş dünyası kadar resmi bir konumda bulunan kişgelecek yahut kurumları tarif etmek sinein kullanılır.

Özetle, “official” kelimesinin kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır ve Roma İmparatorluğu’nda kullanılan bir terimdir. Giderek, sözcük resmi yahut salahiyettar bir konumda bulunan herhangi bir kişkazançlı tarif etmek sinein kullanılmaya mebdelamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir